Foruma yazmıyorum çünkü...
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 21:03
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Jul 24, 2017

Aşağıdaki seçeneklerden bir veya birkaçını lütfen işaretleyin.

a) Foruma düşecek kadar geveze değilim
b)147 kb proje var elimde forum-morumla filan uğraşamam
c) Forum gereksiz bir yer olduğu için hiç uğramıyorum zaten

d) Ya yazdıklarıma birileri yanıt vermeye kalkarsa, ya polemik olursa, morelim bozulursa
e) Forumun kadrolu yazarları var, onları okumakla yetiniyorum
f) Çeviride vakit = nakit = euro/dolar = cüzdanım dola
... See more
Aşağıdaki seçeneklerden bir veya birkaçını lütfen işaretleyin.

a) Foruma düşecek kadar geveze değilim
b)147 kb proje var elimde forum-morumla filan uğraşamam
c) Forum gereksiz bir yer olduğu için hiç uğramıyorum zaten

d) Ya yazdıklarıma birileri yanıt vermeye kalkarsa, ya polemik olursa, morelim bozulursa
e) Forumun kadrolu yazarları var, onları okumakla yetiniyorum
f) Çeviride vakit = nakit = euro/dolar = cüzdanım dolar

g) İşler o kadar kesat ki bir harf olsun yazmak istemiyorum foruma
ğ) A.Ö adlı tuzsuzun tekinden bize yazacak sıra mı geliyor kardeşim
h) Gıcık olduğum birileri var, onlar varsa ben yokum arkadaşım tımam mıı !

ı) Ne olur ne olmaz mimlenirim filan, en iyisi ben kendimi hiç belli etmeyeyim
i) İzmirli forum yazarlarına kıl oluyorum, o kadar çok ki o taraflardan yazanlar, görünce yazmak istemiyorum hiç
j) Forum zaman kaybından başka bir şey değil bence, avroma dolarıma bakarım arkadaş ben

k) Yazmak isterim yeri geldiğinde ama, o yer bir türlü gelmiyor
l) Türkçe forum kapatılsın, yazanların hepsi yasaklansın, antartikaya sürülsün
m) Diğer nedenler
n) Yorum yok/ bilmiyorum

o) Köşe yazarlığının kurum olduğu bir ülkede yaşadığım için
ö) Hiçbiri
p) Hepsi
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
r) bazıları Jul 24, 2017

b) şıkkı ağır basıyor bu aralar. Foruma da ProZ'un başka sayfalarına da pek bakamıyorum.

Zamanında çok yazmıştım ben de ama son zamanlarda kadrolu yazarları okuyorum (e).

En beğendiğim f şıkkı oldu
"f) Çeviride vakit = nakit = euro/dolar = cüzdanım dolar

Keşke dedim ama çevirmenin cüzdanı dolu olur mu hiç.

Bence esas sebep ProZ eskidi, demode oldu. Yeni gelenlere de pek iyi davranmıyoruz sanki.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Yazmak veya Yazmamak Jul 25, 2017

Ben arada bir de olsa yazanlardan biriyim. Yukaridaki seçenekleri okurken aklima geldi. Foruma yazmak biraz da kendine güven meselesi olabilir. Eger kendinize güveniniz pek yoksa foruma yazmak da istemezsiniz. Tabii ben yaniliyor da olabilirim.

Forumlarda hemen her türlü içerik olabiliyor. Örnegin, ben az önce "Türkçe Tip Dili" baslikli foruma küçük bir medikal çeviri ilani koydum. Tibbi çeviri yapan arkadaslara duyururum. Benim çalistigim müsterilerimden bir
... See more
Ben arada bir de olsa yazanlardan biriyim. Yukaridaki seçenekleri okurken aklima geldi. Foruma yazmak biraz da kendine güven meselesi olabilir. Eger kendinize güveniniz pek yoksa foruma yazmak da istemezsiniz. Tabii ben yaniliyor da olabilirim.

Forumlarda hemen her türlü içerik olabiliyor. Örnegin, ben az önce "Türkçe Tip Dili" baslikli foruma küçük bir medikal çeviri ilani koydum. Tibbi çeviri yapan arkadaslara duyururum. Benim çalistigim müsterilerimden biri medikal çeviri yapacak çevirmen ariyor.
Collapse

Ayşe Kıvılcım Karazor
Ayşe Kıvılcım Karazor  Identity Verified
Türkiye
Member (2009)
English to Turkish
r) Yazmaya bir başlarsam duramam diye:) Jul 25, 2017

Ortaokulda lakabım "queen of the chatterboxes" idi. Hala unvanımı koruduğuma inandığım için bu mecrayı uzaktan takip etmeyi diğer kullanıcılar için daha faydalı buluyorum. Her gün girip okuyorum ama neler yazılmış diye. Tüm günümü forumda geçireceğim emeklilik günlerimde (ki asla gelmeyebilirler) bol bol yazarım artık:))

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yazıyoruz ama okuyan yok :) Jul 26, 2017

Çok hareketli olmasa da proz.com'un Türkçe forumu diğer forumların kat kat üstünde seviyeli ve bilgilendirici.

Katılım maalesef az; sen, ben, bizim oğlan formatında. Aslında kadrolu forumcular olarak bir tartışma grubu açsak yeridir.

Artık pek yazmıyorum çünkü; o kadar vakit ayırıp verdiğiniz cevaba bir kuru teşekkürü bile çok gören birilerine cevap vermek zul geliyor.

Elin adamı üstüne para verdiği çeviriyi alınca bile te
... See more
Çok hareketli olmasa da proz.com'un Türkçe forumu diğer forumların kat kat üstünde seviyeli ve bilgilendirici.

Katılım maalesef az; sen, ben, bizim oğlan formatında. Aslında kadrolu forumcular olarak bir tartışma grubu açsak yeridir.

Artık pek yazmıyorum çünkü; o kadar vakit ayırıp verdiğiniz cevaba bir kuru teşekkürü bile çok gören birilerine cevap vermek zul geliyor.

Elin adamı üstüne para verdiği çeviriyi alınca bile teşekkür ediyor, hatta faturaya bile teşekkür ediyor iken bizimkiler asgari nezaketten bile uzak.
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Öncelikler Jul 27, 2017

İstatistiklere baktığımda, yaklaşık 7 yıldan beri foruma 1000 civarında gönderim olmuş; senede 140, ayda 11 gönderi eder. Buna göre kadrolu müdavim bir forum yazarı oluyorum her halde… Aslında boş yazmaktansa susmayı, okumayı/dinlemeyi tercih ederim. Yine de elimi, aklımı tutamamış, bi sürü abuk sabuk şeyler yazmışım.

Konuya dönecek olursak: Belki de insanlar artık ihtiyaç ve gereklilik duymadıkları için yazmıyorlardır. Herkesin kendine göre ö
... See more
İstatistiklere baktığımda, yaklaşık 7 yıldan beri foruma 1000 civarında gönderim olmuş; senede 140, ayda 11 gönderi eder. Buna göre kadrolu müdavim bir forum yazarı oluyorum her halde… Aslında boş yazmaktansa susmayı, okumayı/dinlemeyi tercih ederim. Yine de elimi, aklımı tutamamış, bi sürü abuk sabuk şeyler yazmışım.

Konuya dönecek olursak: Belki de insanlar artık ihtiyaç ve gereklilik duymadıkları için yazmıyorlardır. Herkesin kendine göre özel sebebi de olabilir. Belki de eski forumcular artık iletişim ve tartışma için başka kanallar ya da platformlar bulmuşlardır. Belki o ilk başlardaki heves ve heyecan git gide sönmüştür. Belki eski dostlar düşman/rakip olmuş, tartışacak pek bi şeyleri kalmamıştır. Belki insanlar hayatın keşmekeşinde zamanlarını önceliklerine göre değerlendirirken, foruma yazı yazmak o öncelik basamaklarında aşağıya kaymıştır, yapacak daha önemli işleri vardır. Kim bilir…

Şahsen hâlâ daha ilgimi çeken başlıkları okuyor, gerek duyarsam paylaşımda bulunuyorum, başlık açıyorum; eskisi gibi fazla aktif olmasam da…
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Kısıtlı Jul 27, 2017

Forum kısıtlı.
Her konu ucundan kıyısından ya çeviriye dokunmak zorunda, ya da bazı konulara dokunmamak zorunda.
Haliyle hayatın tüm renklerini yansıtamaz.

Yani şöyle düşünün, iş yerinizin alt katındaki yemek salonunda ne kadar kendiniz olabilirsiniz ki?
Konular ne kadar sivil ve iş hayatından uzak olabilir ki?

Bence olamaz.

Zaten bu forum bu haliyle güzel bence.

Yazmaya başlamadan önce herkes bir şeki
... See more
Forum kısıtlı.
Her konu ucundan kıyısından ya çeviriye dokunmak zorunda, ya da bazı konulara dokunmamak zorunda.
Haliyle hayatın tüm renklerini yansıtamaz.

Yani şöyle düşünün, iş yerinizin alt katındaki yemek salonunda ne kadar kendiniz olabilirsiniz ki?
Konular ne kadar sivil ve iş hayatından uzak olabilir ki?

Bence olamaz.

Zaten bu forum bu haliyle güzel bence.

Yazmaya başlamadan önce herkes bir şekilde "öhöm öhöm" deyip ya saçını, ya da kıyafetini düzeltip yazıyor.

Ben bu şekilde düşünüyorum.
Yazma veya yazmama durumum da doğrudan bu bakış açısıyla alakalı.

Saygılar,

M. Ali
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Foruma yazmıyorum çünkü...

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »