Glossary entry

English term or phrase:

flask unbedding

Polish translation:

usuwanie/wybijanie masy wypełniającej

Added to glossary by edja1
Jun 13, 2009 21:20
14 yrs ago
2 viewers *
English term

flask unbedding

English to Polish Tech/Engineering Other casting
semi automatic flask unbedding and cast cleaning machine
Proposed translations (Polish)
4 usuwanie/wybijanie masy wypełniającej
References
info

Proposed translations

12 hrs
Selected

usuwanie/wybijanie masy wypełniającej

Aby można było zalać metalem formy skorupowe lub wykonywane metodą traconego wosku (w tym przypadku te "choinki") należy je umieścić w skrzynkach (flasks) i zasypać masą wypełniająca (specjalną masą formierską). I dlatego termin "flask investment breaking" należy tłumaczyć jako wybijanie formy co obejmuje usunięcie tej masy wypełniającej jak również rozbicie formy właściwej wykonanej tą metodą
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję :)"

Reference comments

2 hrs
Reference:

info

Odlew na wosk tracony. Metoda stara jak świat , lecz do dziś w wielu zastosowaniach niezastąpiona .
Rzeźba powstaje w wyniku zastąpienia modelu wykonanego w dowolnym materiale przez jego replikę z brązu (czasem mniej szlachetnych stopów metali także bazujących na mosiądzu, lub - odwrotnie - z bardziej szlachetnych, jak srebro i złoto).

Model wykonuje się przeważnie z gliny. Jest on pokrywany formą zwaną też negatywem z gipsu. Gdy model jest wyjątkowo skomplikowany i w dodatku mały stosuje się czasami specjalny silikon. Silikon doskonale sprawdza się również przy wielokrotnym odlewaniu rzeźby z tej samej formy. Materiał ten (silikon) ma szczególne znaczenie jeśli występują w modelu liczne tzw. kąty ujemne. Poprzez swoją elastyczną strukturę łatwiej zdjąć negatyw silikonowy ze skomplikowanego modelu niż sztywny negatyw gipsowy który podatny jest na pęknięcia i uszkodzenia. Gdy negatyw gipsowy zastygnie a gips stanie się twardy, rozbiera się tą strukturę w celu wyjęcia z wnętrza, modelu glinianego. W powstałą formę negatywową z gipsu bądź z silikonu wlewa się płynny wosk, który dokładnie odwzorowuje kształt negatywu. Po wyschnięciu i ostudzeniu wyjmuje się teraz już woskowy model z formy. Następnie model woskowy z doczepionym systemem wlewowym , też z wosku jest obudowywany (zalewany)kolejną "formą", tym razem ze specjalnej masy formierskiej najczęściej jest to tzw. "mułek" lub forma szamotowa (mieszanina gipsu, szamotu i wody), jej zadaniem jest wytrzymanie wysokich temperatur płynnego metalu. Podczas procesu wypalania formy szamotowej, czyli tej do której bezpośrednio będzie wlany płynny metal, wosk zostaje wytopiony lub ulega wyparowaniu (zależy to od rodzaju zastosowanego tu pieca) poprzez wysoką temperaturę. Stąd nazwa całego procesu "na wosk tracony". W powstałe miejsce, przestrzeń, zostaje wlany płynny metal: aluminium, mosiądz, brąz, złoto, srebro. Po wystygnięciu forma jest tłuczona i rzeźba jest wyciągana. Następnie rzeźba poddawana jest procesowi obróbki wykańczającej.
http://www.cnc.info.pl/topics66/odlewy-vt1040,30.htm

Zacznijmy od tego, że ja odlewam z metali szlachetnych lub stopów miedzi ( alpaka, mosiądz, brąz ).
Zakładamy, że mamy wzorzec do powielenia wykonany z metalu. Robimy z tego formę sylikonową.
Do wykonanej formy wtryskujemy pod ciśnieniem rozgrzany wosk. Tak uzyskane elementy umieszczamy na trzpieniu woskowym tworząc tzw. choinkę. Choinkę mocujemy w metalowej kuwecie i zalewamy rozwodnionym gipsem odlewniczym pozbywając się odpowiednio niepożądanego powietrza. Następnie kuwety umieszczamy w piecu poddając je odpowiedniemu cyklowi wypalania, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Wypalone tuleje o temp. ok. 700 st. umieszczamy w odlewni z komorą próżniową i wlewamy np. mosiądz rozgrzany w tyglu oporowym do 1050 st.
I tak uzyskane odlewy poddajemy odpowiedniej obróbce końcowej.
http://je.pl/npvn
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search