Jun 17, 2011 18:01
12 yrs ago
English term

a criterion reference test

English to Hungarian Science Psychology research on fine motor skills
The previous assumption that the HKDAC is a criterion reference test appears to be inappropriate.

Nagyon szépen köszönöm.
Proposed translations (Hungarian)
5 +4 egy kritériumorientált teszt
Change log

Jun 18, 2011 11:15: Katalin Horváth McClure changed "Field (specific)" from "Social Science, Sociology, Ethics, etc." to "Psychology" , "Field (write-in)" from "egy finom motorikus készségekről szóló kutatásban jelenik meg" to "research on fine motor skills"

Proposed translations

+4
2 hrs
Selected

egy kritériumorientált teszt

criterion reference = kritériumorientált

http://real.mtak.hu/1094/

A tudásszerző képesség kritériumorientált fejlesztése tantárgyi tartalmakkal = The criterion referenced development of knowledge acquisition based on curricular contents

http://www.tankonyvtar.hu/pedagogia/iskolai-tudas-080904-19

Könyvek » Társadalomtudomány » Pedagógia » Az iskolai tudás
A tesztelemzés, az itemanalízis módszerei
Előző Előző Tudásszintmérés tesztekkel

Másrészt viszont a társadalmi környezet a tanulói teljesítmények differenciálását, illetve rangsorolását várja. Ahhoz, hogy e két igényt kielégíthessük, a teszteredményeket a tantervi követelményekkel és egymással is össze kell hasonlítanunk. Ha a tanulók fejlettségi szintjét, teljesítményét egy előre kitűzött célhoz, egy rögzített kritériumhoz viszonyítjuk, kritériumorientált (criterion-referenced) tesztelésről beszélünk.

http://www.bdtf.hu/tmk/pdgi/HALLGATKNAK/Tematikák/MA szak/A ...

Egy-egy idegenből átvett, magyarra fordított de magyarul még nem elterjedt, új szak-kifejezés bevezetésekor célszerű zárójelben megadni az eredeti kifejezést is, ezáltal is segítve az adott magyar változat meghonosodását, a két nyelv közötti fordítás egyértelművé tételét. Például: kritériumorientált (criterion referenced) értékelés.

http://epa.oszk.hu/00000/00011/00110/pdf/iskolakultura_EPA00...

Alapvető értékelési módok
A viszonyrendszerük elemzése előtt felidézem a háromszor két értékelési mód kialakulását és alapvető jellemzőit, hogy rendelkezzünk ezeknek a fogalmaknak az elemzéshez szükséges tartalmaival. Bloom (1971) és szerzőtársai az összegző és a fejlesztő értékelésről írtak nagysikerű kézikönyvet, majd 1981-ben a tanulást javító fejlesztő értékelésről jelentettek meg önálló kiadványt. A fejlesztő értékelés az ezredforduló után a pedagógiai szakirodalom divattémájává vált. Az évszázados múlttal, kifinomult matematikai statisztikai apparátussal rendelkező normatív értékelés az ezredforduló előtti évtizedekig egyedüli és mind a mai napig általánosan használt értékelési mód, ezért a „normatív értékelés” megnevezésre nem is volt szükség. Popham 1971-ben írt bevezetést a kritériumorientált értékelésbe, Angoff 1974-ben fejtette ki a kritériumorientált és a normaorientált értékelés közötti lényeges különbség jelentőségét. Egy évtizeddel később a kritériumorientált tesztek készítéséről jelent meg a tesztfejlesztő szakértők körében híressé vált kézikönyv. (Berk, 1985)A szegedi kutatóműhelyben kidolgozott sajátos változat (a kritériumorientált diagnosztikus fejlesztő értékelés) empirikus kutatási előzményei a hetvenes évekre nyúlnak vissza (lásd például
Nagy, 1973), majd 1985-ben (Nagy, 1985) az elméleti alapok előzménye is olvasható. A téma első hazai szakirodalmi ismertetését Csapó Benő végezte el. (Csapó, 1987) A kritériumorientált értékelés publikációi az ezredforduló után kezdetek burjánzani (jelenleg az Interneten a kritériumorientált tesztfejlesztésről 25, a mérésről 40, az értékelésről (assessment) 100 ezernyi találatot kapunk).
Peer comment(s):

agree Judith Kiraly
3 hrs
Köszönöm!
agree Iosif JUHASZ
3 days 16 hrs
Köszönöm!
agree KKMoe (X)
4 days
Köszönöm!
agree hollowman2
4 days
Köszönöm!
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Nagyon szépen köszönöm a segítséget!"
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search