Glossary entry

Polish term or phrase:

przekaz w dług

English translation:

transfer of an obligation

Added to glossary by TechLawDC
Apr 11, 2015 18:00
9 yrs ago
3 viewers *
Polish term

przekaz w dług

Polish to English Bus/Financial Business/Commerce (general)
Strony postanawiają, iż wykonanie Zobowiązania Pożyczkodawcy nastąpi w drodze przekazu, w ten sposób, że Pożyczkodawca zwolni się z Zobowiązania Pożyczkodawcy, a Pożyczkobiorca zostanie zwolniony z Zobowiązania Pożyczkobiorcy (przekaz w dług w rozumieniu art. 921 (1) w zw. z art. 921 (4) Kodeksu Cywilnego).
Proposed translations (English)
3 transfer of an obligation
References
Przekaz
Change log

May 3, 2015 14:00: TechLawDC Created KOG entry

Proposed translations

2 hrs
Selected

transfer of an obligation

(I don't think "assignment of an obligation" fits well here, but it is another possibility. More context would be desirable.)
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.

Reference comments

9 mins
Reference:

Przekaz

Art. 921(1). Kto przekazuje drugiemu (odbiorcy przekazu) świadczenie osoby trzeciej (przekazanego), upoważnia tym samym odbiorcę przekazu do przyjęcia, a przekazanego do spełnienia świadczenia na rachunek przekazującego.

Art. 921(2).
§ 1. Jeżeli przekazany oświadczył odbiorcy przekazu, że przekaz przyjmuje, obowiązany jest względem odbiorcy do spełnienia świadczenia określonego w przekazie.
§ 2. W takim wypadku przekazany może powoływać się tylko na zarzuty wynikające z treści przekazu oraz na zarzuty, które przysługują mu osobiście względem odbiorcy.
§ 3. Roszczenia odbiorcy przeciw przekazanemu, wynikające z przyjęcia przekazu, przedawniają się z upływem roku.

Art. 921(3). Przekazujący może przekaz odwołać, dopóki przekazany nie przyjął go albo nie spełnił świadczenia.

Art. 921(4). Jeżeli przekazany jest dłużnikiem przekazującego co do przekazanego świadczenia, jest on obowiązany względem niego do zadośćuczynienia przekazowi.

Art. 921(5). Jeżeli przekazujący jest dłużnikiem odbiorcy przekazu, umorzenie długu następuje dopiero przez spełnienie świadczenia, chyba że umówiono się inaczej.
http://dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-cywilny/przekaz...

--------------------------------------------------
Note added at 17 hrs (2015-04-12 11:59:21 GMT)
--------------------------------------------------

Przywołany przepis wskazuje, że instytucja przekazu opiera się na podwójnym upoważnieniu. Sam przekaz nie rodzi stosunku zobowiązaniowego. Udzielenie przekazu jest jednostronną czynnością prawną, przy czym przekaz może zostać także oparty na konstrukcji umowy pomiędzy przekazującym a przekazanym lub przekazującym a odbiorcą przekazu.
...
Przy czym w ramach stosunku pokrycia może mieć miejsce tzw. przekaz w dług, który polega na tym, że przekazany jest dłużnikiem przekazującego, a jego świadczenie zostaje zarachowane na dług przekazanego u przekazującego. Zgodnie z regulacją Kodeksu cywilnego, jeżeli przekazany jest dłużnikiem przekazującego co do przekazanego świadczenia, jest on obowiązany względem niego do zadośćuczynienia przekazowi (art. 9214 KC). Jak podnosi K. Zawada 8, „przekaz wywiera wpływ na treść zobowiązania przekazanego istniejącego w stosunku pokrycia. Przekazany, który na podstawie przekazu jest jedynie upoważniony do spełnienia świadczenia do rąk odbiorcy przekazu, z mocy art. 9214 staje się zobowiązany do tego wobec przekazującego – swojego wierzyciela w stosunku pokrycia”.
http://czasopisma.beck.pl/monitor-prawniczy/artykul/upadlosc...
Peer comments on this reference comment:

agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
4 mins
Thanks Frank. Hope it helps
agree Jacek Konopka
26 mins
Dzięki, pozdr
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search