Jan 6, 2017 23:37
7 yrs ago
1 viewer *
English term

walk-the-dog

English to Polish Tech/Engineering Automation & Robotics wózki AGV (SGV)
Nav - Restored walk-the-dog calibration values

Niestety, dużo więcej kontekstu nie mam - tłumaczę stringi do oprogramowania takiego wózka.
W opisach ekranów jest:
These values can be determined in a number of ways, such as when the vehicle navigation is calibrated when “Walking the Dog”.
(...)
In the event the vehicle is navigating poorly, or “Losing Navigation Confidence”, it may be useful to select the button on this screen labeled Restore Walk the Dog Calibration. This will cause the software to use the values attained during the most recent effort to calibrate this vehicle by Walking the Dog.
Na czym polega taka kalibracja? Chyba nie biorę wózka na sznurek i nie ciągnę (to ustrojstwo trochę waży, nawet nie wiem, czy człowiek da radę uciągnąć) w określonych kierunkach i z określoną prędkością, żeby sobie nawigację skalibrował. I jak to się ten sposób kalibracji po polsku określa?

Discussion

Czy można dopytać się klienta lub zadzwonić do firmy? Przypuszczam, że klient zna się na kalibracji walk the dog.
geopiet Jan 7, 2017:
kalibracja „przez prowadzenie”? [0183]

Another mode of operation involves a so called walk-the-dog method by which an operator walks above the boring tool with a portable tracker unit. The tracker unit is provided with steering controls which allow the operator to initiate boring tool steering changes as desired. The boring tool, according to this embodiment, is provided with electronics which enables it to receive the steering commands transmitted by the tracker unit, compute, in-situ, appropriate steering control signals in response to the steering command, and transmit the steering commands to the boring machine to effect the desired steering change. In this regard, all boring tool steering changes are made by the down range operator walking above the boring tool, and not by the boring machine operator. - https://www.google.com/patents/US20020005297
geopiet Jan 7, 2017:
it's all Greek to me :)
geopiet Jan 7, 2017:
Kalibracja robota Kalibracja robota jest procesem identyfikacji rzeczywistych parametrów geometrycznych struktury kinematycznej robota przemysłowego, np. względnej pozycji i orientacji połączeń i złącz robota. - http://www.asimo.pl/teoria/kalibracja-robota.php
geopiet Jan 6, 2017:
Metody nawigacyjne automatycznych wózków o jakiej metodzie mówimy?

Reference comments

19 mins
Reference:

Metody nawigacyjne automatycznych wózków

Metody nawigacyjne automatycznych wózków

Różnorodność środowisk przemysłowych sprawia, że trudno wybrać i określić odpowiedni dla wszystkich przypadków jeden system nawigacyjny. Dlatego producenci automatycznych urządzeń transportowych budują pojazdy wyposażone w różne systemy nawigacyjne w zależności od przeznaczenia urządzenia. Metody nawigacji automatycznych wózków transportowych można podzielić na:

Metoda pętli indukcyjnej – pojedynczy przewód umieszczony w specjalnie przygotowanym w podłodze kanale, w którym przepływ prądu o stałej określonej częstotliwości generuje pole magnetyczne, które jest wychwytywane przez antenę wózka poruszającego się zgodnie ze ścieżką sygnału. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej skutecznych metod, którą cechują duża skuteczność i możliwość stosowania na otwartej oraz zamkniętej przestrzeni. Główną wadą jest problem ze zmianą trasy pojazdów.

Metoda pętli magnetycznej (metalicznej) – podobne rozwiązanie jak w wypadku pętli indukcyjnej, lecz z innym źródłem pola magnetycznego (taśma z materiału ferromagnetycznego). Zaletą takiego rozwiązania jest prosta i tania instalacja i możliwość szybkiej modyfikacji trasy. Główne wady to ograniczenie do stosowania wewnątrz budynków, mała wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i duża czułość na obecność innych ferromagnetyków.

Metoda nawigacji laserowej – poprzez ustalenie współrzędnych za pomocą emisji wiązki laserowej, która emitowana jest przez skaner umiejscowiony w górnej części wózka i „omiata” otoczenie wózka od kilku do kilkunastu razy na sekundę. W strategicznych miejscach otoczenia (np. ścianach lub kolumnach) umieszcza się odbłyśniki odbijające wiązkę, która po odbiciu wraca do układu nawigacji i w ten sposób następuje zorientowanie wózka w przestrzeni roboczej. Jako główne zalety wymienić można odporność na warunki atmosferyczne, możliwość pracy wewnątrz i na zewnątrz budynków, duża dokładność wynosząca 1-2 mm i łatwa modyfikacja trasy. Główną wadą jest konieczność widoczności odbłyśników przez robota.

Metoda linii refleksyjnej – polegająca na wyznaczeniu na podłożu trasy wózka, poprzez namalowanie farbą refleksyjną lub wyklejeniu taśmą refleksyjną. Trasa śledzona jest przez kamerę stanowiącą element układu nawigacji. Nawigacja odbywa się w oparciu o inny stopień odbicia światła na trasie w porównaniu do innych elementów otoczenia. Główne zalety to łatwo modyfikowalna trasa, natomiast do wad zaliczyć można małą niezawodność, dużą czułość na zabrudzenia i brak możliwości stosowania na zewnątrz budynków.

Metoda żyroskopowa – polegająca na wykorzystaniu urządzenia żyroskopowego wykrywającego zmiany kierunku. Metoda ta wymaga dodatkowego wzorcowania zewnętrznego za pomocą specjalnych punktów odniesienia montowanych w podłodze (tzw. transponderów umieszczonych w miejscach charakterystycznych, takich jak punkty przystankowe oraz luki). Rozwiązanie jest kłopotliwe przy skomplikowanych i krzyżujących się ścieżkach i wymaga sprzętu odpowiedniej jakości. Zaletą rozwiązania jest dobre pozycjonowanie, natomiast wadą jest wysoka cena urządzenia.

Metoda układu współrzędnych – oparta na orientacji w oparciu o punkty odniesienia umieszczone w podłodze obiektu. Dzięki dużej liczbie punktów o charakterze optycznym lub nadajnikowym układ sterowania koordynuje położenie wózka w przestrzeni. Metoda jest stosunkowo prosta w modyfikacji, lecz wymaga zastosowania rozbudowanego układu punktów w podłożu.

Metoda ultradźwiękowa – w oparciu o odniesienie do pionowych powierzchni (np. ściany), polegająca na generowaniu i wychwytywaniu fal ultradźwiękowych emitowanych przez układ nawigacyjny. Szacowanie odległości następuje na podstawie oceny parametrów odbitej fali. Obecnie metoda ma charakter prototypowy i nie jest wykorzystywana komercyjnie. Główną zaletą jest brak konieczności stosowania dodatkowych znaczników, a wadą ograniczone zastosowanie jedynie w niewielkich przestrzeniach (np. korytarze międzyregałowe).

Metoda GPS – oparta na systemie nawigacji satelitarnej z odbiornikiem zamontowanym na pojeździe. Jest metodą stosunkowo prostą do wdrożenia, posiadającą jednak wady takie, jak: konieczność umieszczenia stacji referencyjnej, mała dokładność (od 0,5m do 2m) i możliwość stosowania jedynie na zewnątrz.

Metoda RFID (Radio Frequency Identification) – to metoda automatycznego zapisywania i odczytywania danych, która nie wymaga kontroli od operatora. Pasywne transpondery, umieszczone w regularnych odstępach w podłodze, przesyłają informacje do wózka, w celu dalszej optymalizacji przebiegu pracy. Pozwala, bazując na danych uzyskanych poprzez transpondery, na automatyczną redukcję prędkości pojazdu w punktach potencjalnie niebezpiecznych, takich jak skrzyżowania lub zwężenia. Istnieje również możliwość kontroli kierunku jazdy, blokady kłopotliwych miejsc oraz monitorowania tras jednokierunkowych. Automatyczna identyfikacja miejsc magazynowania pozwala na szybką i bezbłędną obsługę systemu kontroli ruchem oraz znaczną oszczędność czasu.

http://www.sluzby-ur.pl/artykuly/612/zrobotyzowane_wozki_wid...
Peer comments on this reference comment:

agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
3 hrs
agree petrolhead
6 hrs
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search