Pages in topic:   [1 2] >
freelance çevirmen / fatura
Thread poster: Tuncay Kılıçkan
Tuncay Kılıçkan
Tuncay Kılıçkan
Türkiye
Local time: 11:39
Italian to Turkish
+ ...
Aug 2, 2012

Merhaba,

ben freelance çeviri yapıyorum. İLk de defa yurtdışından bir müşteriyle çalışmaya başlayacağım. Benden her yaptığım iş için fatura istedi. Fatura olmadan çalışmak istemiyor.

Bu durumda ne yapabilirim?

Tüm freelance çevirmenler fatura keserek mi çalışıyor?

beraber çalışıtığım çeviri bürolarından fatura kesersem yüzde kaç vergi eklemem gerekir?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

Tuncay

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Invoice Aug 2, 2012

Merhaba,

Benim fatura ile anladigim, sizin bilgisayarinizda MS Word kullanarak yaratacaginiz bir sayfalik bir INVOICE. Ben yabanci müsterilerle çok çalistim. Istedikleri böyle bir Invoice'dur. Invoice örnekleri için ise webde arama yapabilirsiniz. Muhtemelen karsiniza binlerce örnek çikacaktir. Invoice üzerinde istenen gerek sizin gerekse karsi tarafin isim adres bilgileri, meblag ve açiklamasidir. Vergi bilgisinin yer almasi gerekmez. Bu invoice sizin tarafinizdan
... See more
Merhaba,

Benim fatura ile anladigim, sizin bilgisayarinizda MS Word kullanarak yaratacaginiz bir sayfalik bir INVOICE. Ben yabanci müsterilerle çok çalistim. Istedikleri böyle bir Invoice'dur. Invoice örnekleri için ise webde arama yapabilirsiniz. Muhtemelen karsiniza binlerce örnek çikacaktir. Invoice üzerinde istenen gerek sizin gerekse karsi tarafin isim adres bilgileri, meblag ve açiklamasidir. Vergi bilgisinin yer almasi gerekmez. Bu invoice sizin tarafinizdan hazirlandigi için resmi bir belge yerine geçer. Kolay gelsin!
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
fatura Aug 2, 2012

Evet, yabancı firmaların istediği, kendi kayıtları ve işlemleri için gerekli olan bir MS Word dosyasından ibarettir. Genellikle size bir "purchase order" (PO) yollarlar (yollanmasa da sorun değil); orada ticari ünvan, adres gibi bilgileri belgeye işler, yollarsınız.

[Değişiklik saati 2012-08-03 07:03 GMT]

Tuncay Kılıçkan
Tuncay Kılıçkan
Türkiye
Italian to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
fiscal residence Aug 2, 2012

Merhabalar,

cevaplarınız için teşekkürler, ziyadesiyle aydınlatıcı oldu,

bir sorum daha olacak. "fiscal residence" yani benim türkiye'de vergi ödediğimi gösteren "mali mükimlik" belgesi istiyorlar. Bu belgenin amacı, benim Türkiye'de vergi ödediğimi belgelemek, aksi halde %16 kesinti yapıp kendi ülkelerine vergi ödeyecekler.

Ben şu anda SSK'lı olarak özel bir firmada çalışıyorum.

Sizce bu "fiscal residence" belgesini
... See more
Merhabalar,

cevaplarınız için teşekkürler, ziyadesiyle aydınlatıcı oldu,

bir sorum daha olacak. "fiscal residence" yani benim türkiye'de vergi ödediğimi gösteren "mali mükimlik" belgesi istiyorlar. Bu belgenin amacı, benim Türkiye'de vergi ödediğimi belgelemek, aksi halde %16 kesinti yapıp kendi ülkelerine vergi ödeyecekler.

Ben şu anda SSK'lı olarak özel bir firmada çalışıyorum.

Sizce bu "fiscal residence" belgesini vergi dairesinden alabilir miyim?

Bu belgenin vergi dairesi literatüründe ismi nedir?

iyi geceler,

tuncay
Collapse

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Fiscal Residence Aug 2, 2012

Belgeyi yollamadan, paranızı %16 kesintili olarak alın.

Fiscal residence belgesini istemelerindeki amaç, iki kez vergi ödenmesini önlemek. Sizin çalıştığınız yerdeki sigortanızla, yabancı firmaya yapacağınız işin karşılığı olarak elde edeceğiniz kazancın hiçbir alakası yok.

Fiscal residence alabilmek için tercüme yaparak sağladığınız kazancın vergisini ödüyor olmanız gereklidir.

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Sorularınızın Cevabı Aug 2, 2012

Bahsettiğiniz belge mali mukimlik belgesi olarak geçiyor.

Sizce bu "fiscal residence" belgesini vergi dairesinden alabilir miyim? diye sormuşsunuz.

Alamazsınız.

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
Local time: 10:39
English to Turkish
+ ...
fatura Aug 3, 2012

Ben Türkiye'de çalışmıyorum, o yüzden belki bu yazdıklarımın size hiçbir faydası dokunmayacak.
Ben çevirmen olarak yaptığım her işin faturasını kesiyorum haliyle, zaten Avrupa'da faturasız çalışan hiçbir firma görmedim. Ancak benim fatura kesebilmem için KDV numaram olması gerekiyor (ki var), KDV numarası olmadan sadece isim, adres, vergi numarasıyla fatura kesemem. Yıl sonunda da bu KDV numaram üzerinden muhasebecim işlemleri yapar ve ben vergimi öderim. T�
... See more
Ben Türkiye'de çalışmıyorum, o yüzden belki bu yazdıklarımın size hiçbir faydası dokunmayacak.
Ben çevirmen olarak yaptığım her işin faturasını kesiyorum haliyle, zaten Avrupa'da faturasız çalışan hiçbir firma görmedim. Ancak benim fatura kesebilmem için KDV numaram olması gerekiyor (ki var), KDV numarası olmadan sadece isim, adres, vergi numarasıyla fatura kesemem. Yıl sonunda da bu KDV numaram üzerinden muhasebecim işlemleri yapar ve ben vergimi öderim. Türkiye'de bu durum farklı mı bilmiyorum ama bir araştırın isterseniz. Onun dışında excel'de kendi hazırladığım bir faturam var, isterseniz size boş bir örneğini gönderebilirim, zaten çok basit bir format. Muhasebecim kestiğim faturaları kontrol ettiği için formatta hiçbir sıkıntı yok.
Benim bildiğim fatura resmi bir belge yerine geçer, yükümlülüğü vardır; tekrar söylüyorum Türkiye'de işler farklı olabilir. Ama bir muhasebeci tanıdığınız varsa ya da çalıştığınız şirkette muhasebeci olan biri varsa ona bir danışın.

Boş bir fatura örneği isterseniz de mail adresinizi yazarsanız gönderebilirim.

İyi çalışmalar.
Collapse

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Bir öneri Aug 3, 2012

Tuncay Bey,

Siz SGK'lı olduğunuz için zaten vergi mükellefisiniz. Maaşınızdan gelir vergisi zaten kendiliğinden yapılıyor. SGK hizmet dökümünde bu net olarak görülüyor. Belki SGK size böyle bir belge verebilir.

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
Local time: 10:39
English to Turkish
+ ...
SGK'daki gelir ile çeviriden kazandığı gelir aynı değil ama... Aug 3, 2012

Nihan Hanım bence Tuncay Bey'in maaşından yapılan gelir vergisi kesintisinin çeviriden kazanacağı gelir ile ilgisi yok. Sonuçta Tuncay Bey kendisine yurtdışında yaptığı çeviri hizmeti sonucu gelen bu paranın vergisini ödüyor mu? Maaşından kesilen verginin içinde ödemiyor en azından...

Ben Yiğit Beye katılıyorum bu konuda; Tuncay Bey'in çalıştığı yerdeki sigortasıyla yabancı firmadan elde ettiği kazancın hiçbir alakası yok.
Tuncay Bey ve
... See more
Nihan Hanım bence Tuncay Bey'in maaşından yapılan gelir vergisi kesintisinin çeviriden kazanacağı gelir ile ilgisi yok. Sonuçta Tuncay Bey kendisine yurtdışında yaptığı çeviri hizmeti sonucu gelen bu paranın vergisini ödüyor mu? Maaşından kesilen verginin içinde ödemiyor en azından...

Ben Yiğit Beye katılıyorum bu konuda; Tuncay Bey'in çalıştığı yerdeki sigortasıyla yabancı firmadan elde ettiği kazancın hiçbir alakası yok.
Tuncay Bey vergi mükellefi ama SGK'lı çalışan olarak, serbest meslek sahibi olarak değil.
Collapse

Gülnur Seyhanoğlu
Gülnur Seyhanoğlu  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
fatura Aug 3, 2012

Fatura hazırlamak için bu sitenin "Tools" bölümündeki "Invoicing" sekmesinden de yararlanabilirsiniz. Özellikle yurtdışındaki müşteriler için çok kullanışlı.

Tuncay Kılıçkan
Tuncay Kılıçkan
Türkiye
Italian to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
teşekkür Aug 3, 2012

herkese çok teşekkür ederim,

çok yardımcı oldunuz,

iyi çalışmalar,

tuncay

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Şöyle bir şey var Aug 3, 2012

Sizin ister SSK'nız olsun ister 657'ye tabi olun, yapılan her türlü faaliyetin bildirimi mecburdur.

Kayıt altına alınması zorunludur. Kayıtdışı yaratmak suçtur.

O nedenle ilgili vergi dairesine gidip durumu anlatıp size en uygun seçenekte bir kayıt yaptırmanız şart.

Her türlü kazanç vergiye tabidir (istisnalar azdır).

Bir nevi farklı kredi kartları gibi düşünün.

Birinden harcama yapınca i
... See more
Sizin ister SSK'nız olsun ister 657'ye tabi olun, yapılan her türlü faaliyetin bildirimi mecburdur.

Kayıt altına alınması zorunludur. Kayıtdışı yaratmak suçtur.

O nedenle ilgili vergi dairesine gidip durumu anlatıp size en uygun seçenekte bir kayıt yaptırmanız şart.

Her türlü kazanç vergiye tabidir (istisnalar azdır).

Bir nevi farklı kredi kartları gibi düşünün.

Birinden harcama yapınca iki kredi kartı bileştirilip ikisinin oranına mı % ekleniyor, yoksa her birinin faizi birbirinden bağımsız mı?

Bağımsız tabi.

O yüzden vergi makamları için sizin SSK etkinliğiniz diğer kayıt dışı etkinliğinize mazaret oluşturmaz. Vergi daireleri bu konuda çok acımasızdırlar.

Bildiğim kadarıyla SSK'lı olup aynı zamanda mükellef kaydına sahip olmanın hiçbir sakıncaıs yok.

657'ye tabi olanlara gelince, onlarda da bazılarında ekstradan mükellefiyet tescili olabiliyor diye biliyorum. Ama bazılarında da yasak.

Sonuçta gelirin beyanı zorunludur.
ister vergi verin ister vermeyin.
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
yurt dışına hizmet ihracı Aug 5, 2012

yaptınız iş, yani çeviri işi yurt dışına hizmet ihracı olarak kabul ediliyor ki zaten öyle. bu durumda devlet vergi almıyor ama bildirim yapılması gerekliliği var sanırım.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Evet Aug 6, 2012

Emin Arı wrote:

yaptınız iş, yani çeviri işi yurt dışına hizmet ihracı olarak kabul ediliyor ki zaten öyle. bu durumda devlet vergi almıyor ama bildirim yapılması gerekliliği var sanırım.

KDV'den muaf, yıllık işlem limiti aşılmamışsa da %15 gelir vergisine tabi. Limit aşımında artıyor %.

Bora Taşdemir
Bora Taşdemir  Identity Verified
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Invoice Number Aug 20, 2012

Peki Invoice Number kısmına ne yazmak gerekiyor? Yoksa hiç eklememek mi gerekiyor?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

freelance çevirmen / fatura

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »